دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

تفاوت لودر و بولدوزر چیست ؟

تفاوت لودر و بولدوزر چیست ؟

بولدوزر و لودر شاید در کلیات و ظواهر شبیه به هم باشند. اما اگر بخواهیم جزئیات ساختاری و عملکردی آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می‌شویم که دارای تفاوت‌هایی هستند. تفاوت در قدرت، سرعت، نحوه عملکرد و… از جمله تفاوت‌های موجود در این ماشین‌ها است. که در جدول زیر به بخش کوچکی از این تفاوت‌ها پرداخته‌ایم.

جدول تفاوت لودر و بولدوزر

نوع ماشین آلات قدرت موتور وزن قابل حرکت
در سطوح نامسطح
باکت بزرگ انجام حمل و دفع خاک
لودر کم کم ندارد دارد دارد
بولدوزر زیاد زیاد دارد ندارد ندارد

در ادامه، به بررسی دقیق‌تر تفاوت لودر و بولدوزر از لحاظ ساختار، کارایی، نکاتی درباره خرید قطعات لودر نظیر: خرید قطعات لودر کوماتسو و خرید قطعات بولدوزر نظیر خرید قطعات بولدوزر کوماتسو می‌پردازیم.

بررسی کارایی انواع بولدوزر و لودر

بولدوزر و لودر از جمله ماشین‌های سنگین و غول پیکر برای راهسازی و ساختمان سازی به شمار می‌روند. شاید خیلی از افراد فکر کنند که این دو ماشین، دارای کارکرد یکسانی هستند، اما باید بگوییم که عملکرد این دو دستگاه کاملا متفاوت است. در ادامه کارایی بولدوزر و لودر را بررسی خواهیم کرد.

  • بولدوزر :
    در راستای مبحث بررسی بولدوزر و لودر می‌توان گفت که بولدوزر به عنوان هموارساز نیز شناخته می‌شود. در واقع این دستگاه از چرخ‌های زنجیره‌ای قدرتمند و بزرگی ساخته شده است که وظیفه هموارسازی محیط پیش روی خود را بر عهده دارند.
    بولدوزرها همچنین دارای یک تیغه فولادی در قسمت پیشین دستگاه هستند. این تیغه فولادی وظیفه جابجایی خاک، سنگ، نخاله و… را به عهده دارد. بولدوزر ماشینی قدرتمند است. این ماشین هم از لحاظ زیرسازی، هم از لحاظ بدنه و هم از لحاظ تیغه در سطح بالایی از قدرت قرار دارد.
  • لودر :
    در ادامه مبحث بررسی بولدوزر و لودر به ماشین لودر خواهیم رسید. لودر نیز یکی از ماشین‌های سنگین مورد استفاده در راهسازی‌های معدنی و ساختمانی محسوب می‌شود. لودرها در انواع چرخ زنجیری و چرخ لاستیکی ساخته می‌شوند و هر کدام از آن‌ها کاربرد و مزیت‌های مخصوص به خود را دارد.
    وجود یک باکت بزرگ در قسمت پیشین لودر به خوبی به چشم می‌آید. از این باکت برای حمل اشیایی مانند سنگ، خاک، کلوخ و… استفاده می‌شود.

بررسی مشخصات فنی انواع لودر و بولدوزر

یکی از راه‌های شناخت تفاوت‌های میان بولدوزر و لودر بررسی مشخصات فنی انواع مختلف این ماشین‌ها می‌باشد. در ادامه جداولی طراحی کرده‌ایم که در آن‌ها مشخصات پرکاربردترین انواع بولدوزر و لودر را شرح داده‌ایم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

جدول مشخصات فنی پرکاربردترین لودرهای موجود در ایران

نوع لودر ظرفیت قدرت موتور وزن طول عرض ارتفاع
لودر کاترپیلار 950G2 18ton/186hp ۱۸۶ 17768kg 8m 2.7m 3.3m
مینی لودر DORAJ751 1700kg/30hp ۳۰ 1700kg 2.7m 1.3m 1.9m
لودرکوماتسو WA470 21.6ton/260hp ۲۶۰ 21610kg 8.6m 2.9m 3.3m
لودر کاترپیلار 966G2 23ton/263hp ۲۶۳ 23336kg 8.8m 2.9m 3.5m

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *